SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII
W II KLASIE GIMNAZJUM
REALIZACJA PROZDROWOTNEJ ŚCIEŻKI MIĘDZYPRZEDMIOTOWEJ
Wybrano hasło : MYDŁA
W chemii jest wiele zagadnień, które wcześniej lub później
są realizowane na innych przedmiotach. Oto propozycja przykładowej
prozdrowotnej ścieżki, która może być
realizowana również na innych
przedmiotach:
j. polski: Utwory
literackie związane ze zdrowym stylem życia,
tworzenie poezji
j.obce : Słownictwo ekologiczne w wybranych
tekstach
biologia: Rośliny
sprzymierzeńcem człowieka. Właściwości lecznicze
roślin
historia: Wpływ działalności gospodarczej człowieka
na środowisko
naturalne na przestrzeni dziejów
geografia: Źródła
zanieczyszczeń wód, zasady tworzenia obszarów
chronionych
matematyka: Treści
ekologiczne w zadaniach tekstowych
plastyka: Jak dbając o higienę szanować własne
zdrowie?- plakaty
muzyka: Piosenki promujące czystość
wychowanie fizyczne:
Pogadanka o konieczności przestrzegania
higieny
technika: Czystość rąk i otoczenia podczas
wykonywania sałatek
i surówek
religia: Św. Franciszek z Asyżu patronem
ekologii
informatyka: Wyszukanie w
Internecie wiadomości na temat
mydeł i mechanizmu mycia
chemia: Czy wiesz co kupić w drogerii?
(poznajemy mydła)
zajęcia świetlicowe:
Gazetka o higienicznym trybie życia
Tematy na poszczególnych przedmiotach mogą być
realizowane w różnej formie np. metodą projektów, dyskusji, gier i zabaw. W
prezentowanych ścieżkach przedmiotowych zaproponowano po jednym temacie, co w
zależności od potrzeb i możliwości realizacji można rozszerzyć lub zmienić.
Czy wiesz co kupić w drogerii?
(tematu nie podaję na początku lekcji)
Cele lekcji:
Cel ogólny-poznanie
mechanizmu mycia i wybranych właściwości
mydeł
Cele operacyjne
Uczeń: - zna rodzaje mydeł
- zbada za
pomocą papierka uniwersalnego i określi
pH mydła
- potrafi zapisywać obserwacje i formuować wnioski z
doświadczeń
- omówi
zasady higienicznego trybu życia
- wykorzystuje przekazy mediów (reklam) jako źródła
informacji
- pracuje z
tekstem czytając ze zrozumieniem
- układa
hasła, krótkie rymowanki na podany temat
- odszukuje
hasło drogeria w „Słowniku wyrazów obcych”
- układa
krzyżówkę tematyczną
- wymienia
i rozróżnia rośliny lecznicze z
Zielonej Klasy i przy pomocy książek zielarskich potrafi wyszukać ich właściwości.
Środki dydaktyczne:
a) odczynniki:
woda, woda zakwaszona, kilka różnych mydeł,
uniwersalne papierki
wskaźnikowe.
a) sprzęt:
dwie miski, słoiki z ziołami suszonymi, tacka, popiół
a) inne
pomoce: zioła rosnące w wydzielonym miejscu Zielonej
Klasy, bukieciki
świeżych ziół, kserowane teksty
z podręcznika K.
Pazdry i M. Torbickiej– Chemia
dla gimnazjalistów
, część III , podręcznik
uczniowski (
WSiP),książki o tematyce zielarskiej,
flamastry, kartki, Słownik wyrazów obcych.
Metoda nauczania-oglądowa,
- praktyczna-doświadczenie
uczniowskie
- słowna –
pogadanka problemowo naprowadzająca
- obserwacja
w terenie (w zależności od pogody)
Przebieg lekcji:
1. Część
nawiązująca:
- czynności
organizacyjne
- przypomnienie
wiadomości
Jaką grupę związków
poznaliśmy ostatnio?
Do czego służą mydła?
Jak nazywa się sklep, w
którym kupujemy środki służące do utrzymania higieny?
Kto na ochotnika poszuka
słowa DROGERIA?
Pomyślcie w jakim słowniku będziemy szukać tego słowa?
2.Część postępująca:
- zastanówcie się -
czy zawsze można umyć ręce?
Omówienie sposobu wykonania doświadczenia :
W dwóch miskach jest woda
. W pierwszej zakwaszona, w drugiej nie. Losowo wybrany uczeń (względnie
ochotnik) próbuje umyć ręce
wcześniej ubrudzone sadzą.
Wynik:
Wniosek:
Jeżeli macie kłopot w
sformuowaniu wniosku to przeczytajcie proszę fragment tekstu który znajduje się na ławkach.
Dlaczego mydło myje?
Praca z tekstem
Zapis tematu lekcji na
tablicy przez dyżurnego oraz w zeszytach ucz.
A jakie znacie mydła? ( Palmoliv, rumiankowe, biały jeleń...)
Sprawdźmy teraz papierkiem uniwersalnym jaki odczyn mają te mydła?
Wartość pH jest miarą
kwasowości i zasadowości roztworu.
Dokończ :
Roztwory zasad mają odczyn ...........papierek barwi
się na.....
Odczyn wody destylowanej określamy jako.........
- zabarwienie
papierka..............
Roztwory
kwasów wykazują
odczyn................
- papierek
barwi się na..................
(podr, str. 97- barwny rysunek) Kto wykona planszę?
Zapis w zeszycie dośw. z
mydłami.
Wynik....
Wnioski.......
Przypomnijcie jaki odczyn
ma nasza skóra? Często słychać to w reklamach kosmetyków.........
Wobec tego mydłem o jakim odczynie umyjemy się
najskuteczniej i najzdrowiej dla skóry?
Pomyślcie przez chwilę i
postarajcie się ułożyć hasła, krótkie rymowanki o myciu, mydle,
higienie......(pojedynczo, dwójkami....)
Co możemy zrobić czasem
gdy jesteśmy zmęczeni, zestresowani....?
Przypomnijcie właściwości
niektórych ziół..... Poszukajcie tych
wiadomości w książkach zielarskich....
3. Rekapitulacja
- jaka jest
rola mydeł
- jakie
jest pH skóry i jakich mydeł powinniśmy używać
- dlaczego
powinniśmy dbać o higienę
4. Zadanie
domowe
Ułożę krzyżówkę związaną z dzisiejszą lekcją,
gdzie głównym hasłam jest słowo Drogeria.
Literatura:
B.Smolarz, Reforma w
programach- ścieżki międzyprzedmiotowe,
KETON nr 1/98